Největší sportovní podnik u našich východních sousedů a bezesporu i jedna z největších mezinárodních soutěží letošního roku proběhla ve dnech 10.-12.3.2017.Český národní tým zaujal své místo mezi 270 bojovníky ze 7 evropských států.Díky řediteli vlakové společnosti LEOexpress Michalu Gelačákovi,který zajistil pro národní tým celou kapacitu business třídy.Čeští reprezentanti se po 22,00 hodině ubytovali v hotelu Lineas kde se zúčastnili prvního mítinku s organizátory.V sobotu po snídani již taxi služba přepravila 20 členů výpravy do přeplněné haly.První kategorie tradičně patřily žákům,ve kterých si nejlépe vedli Bára Jílková,která vybojovala zlatou medaili ve volném boji a zlatou medaili v sestavách.Velký úspěch zaznamenala i její sestra Rozárka Jílková,která získala rovněž zlatou medaili ve volném boji a druhé místo v sestavách.Svojí premiéru si na mezinárodní soutěži odbyl Libor Pýcha,který obsadil 3.místo v sestavách.Letos již posledním rokem v kategorii žáků opět nezklamal Alex Vištal 1.dan,který vybojoval zlatou medaili v sestavách a stříbrnou ve volném boji.Oddílový kolega Matěj Jirásek 1.Dan si vyskočil ve speciálních technikách pro stříbrnou medaili a dále obsadil 2.místo v sestavách a 3.místo ve volném boji.Prešov Open je mezinárodní soutěž,kterou si tradičně vybírají okolní státy jako přípravnou a nominační akci pro nadcházející mistrovství Evropy či světa.Příští měsíc bude hostit Polský Lublin mistrovství Evropy a tak kategorie juniorů a seniorů naplnily členové národních reprezentačních týmů z Polska,Slovenska,Rakouska,Slovinska,Maďarska ,české republiky ,Rumunska a Bulharska. Probojovat se  k medailové pozici často znamená porazit tři soupeře do semifinále.V juniorských jednotlivcích si nejlépe vedl Arso Ivoševič 1.dan , který se i přes zranění probojoval až do finále kde získal stříbrnou medaili.Další juniorský úspěch patřil Marku Jankovskému 1.Dan ,který vybojoval bronz ve volném boji.V kategorii seniorů si na své konto připsal další úspěch již velmi zkušený Jan Ohem 2.Dan,který ve finále během večerního Gala programu obsadil 2.místo v sestavách.

Neděle patřila nejvyšším kategoriím seniorů a v soutěžím týmů.Po velmi dlouhé době má česká reprezentace opět kvalitní tým sestavený  z nositelů mistrovských stupňů,který je schopen se prosadit v bojích o medaile.Český tým v semifinále porazil tým Rumunska a postoupil do finále s týmem s Polska kde obsadil 2.místo.Ve finále v kategorii volného boje týmu mohli diváci vidět opět česko-polský duel ve kterém náš tým rovněž získal stříbro.O zisk dvou stříbrných medailí se v Českém týmu postarali Marko A.Machota 1.Dan,Arso Ivoševič 1.Dan,Marko Jankovský 1.Dan,Alex Vištal 1.Dan a Matěj Jirásek 1.Dan.Poděkování rovněž patří kaučům a organizačnímu týmu,především paní Lídě Machotové ,která celou misi organizovala.Kaučům Michalovi Machotovi,Tomášovi Jílkovi a členům doprovodného týmu paní veronice Zahálkové panu Vojtěchu Jankovskému a paní Kristíně Pýchové. Řiditeli vlakové společnosti LEOexpress jsme v našem článku poděkovali a tak nezbývá než vyjádřit díky panu Ivoševičovi,který prvním možným letem přiletěl podpořit tým za mnohaletou podporu Českého Taekwon-Do.

Letošní 15.ročník Prešov Open posunul laťku mezinárodních soutěží opět výše a to kvalitnějším IT zabezpečením, atraktivními medailemi a novým aranžmá celé akce.Dovolte nám tedy projevit velkou úctu a respekt panu Robo Balážovi a jeho týmu.V neděli po vyhlášení vítězů proběhla regenerační pauza a během odpočinkového programu v hotelu Lineas se náš tým zúčastnil bowlingového turnaje a dalších kulturních aktivit.Věříme ,že zisk 21 medailí v 15 závodnících je úspěch,který dokážeme znovu zopakovat na nádcházejícím mezinárodním šampionátu Spirit Open v Maďarsku,Ahac Cup ve Slovinsku a Black belt cup v Rakousku. Děkujeme dalším partnerům,kterými jsou Město Říčany,Kurýr,magazín Zápraží a internetovému serveru Topreport.

Autor Master Vladimír Machota 7.Dan

Foto : Lída Machotová